Afirmacje – czym są, kiedy działają, a kiedy nie?

czym są afirmacje

Afirmacje to pozytywne myśli, które dotyczą nas samych. Ich zadaniem jest budować w nas określonego, prawdziwego przekonania, którym często zastępujemy negatywne myśli. Afirmacje zostały spopularyzowane w latach 80. XX wieku przez psychologa Claude Steele’a, a jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób, które je stosowały jest Louise Hay.

Afirmacje – co trzeba o nich wiedzieć? Kiedy działają, a kiedy nie? Zapraszam doczytania!

 

Definicja i przykłady pozytywnych afirmacji:

Afirmacje to sentencje, które możemy stosować, aby budować pewną wizję siebie, która jest dla nas wspierająca. Słowo to pochodzi z łaciny od słowa “affirmatio” , które znaczy potwierdzać. Systematyczna praca z nimi pozwala nam wzmacniać pozytywne odczucia i identyfikacje, dzięki którym możemy stopniowo się rozwijać oraz zmieniać siebie, a także swój świat.

 

Przykłady dobrych afirmacji:

  • “Kocham siebie”,
  • “Jestem wartościową osobą”,
  • “Poradzę sobie w każdej sytuacji”,
  • “Zasługuję na wszystko, co najlepsze”,
  • “Jestem mądrą i odważną osobą”,
  • “Podejmuję najlepsze dla siebie decyzje”,
  • “Jestem magnesem na pieniądze”,
  • “Odnoszę sukcesy i jestem doceniana”.

 

Istotą pracy z afirmacjami jest zakorzenianie w sobie takich przekonań oraz pozytywne weryfikowanie ich w codzienności, w nowych doświadczeniach, tak aby przejść w pełni proces transformacji do pożądanego przez nas miejsca.


Jak pracować z afirmacjami? Najważniejsze zasady:

1) Poznaj swoje przekonania i wybierz te, które chcesz zmienić.

Aby afirmacje były skuteczne trzeba jednak najpierw poznać kilka ważnych zasad, które to umożliwiają. Warto zacząć od tego, że należy wiedzieć, co tak naprawdę myślimy na swój temat i obszarów, które dotyczą naszego życia. Możesz teraz zrobić krótką przerwę i sprawdzić:

  • Co myślisz na swój temat?
  • Co sądzisz na temat swojego wyglądu?
  • Czy pozwalasz sobie na szczęście?
  • Co sądzisz na temat pieniędzy?
  • Czy uważasz, że zasługujesz na sukces?
  • Jakie myśli dominują w Twoim myśleniu na temat Twojego zdrowia?
  • Co sądzisz o swoich relacjach?
  • Co myślisz o swojej przyszłości?

 

Kiedy już wiesz, jakie negatywne myśli dominują w Twoim świadomym umyśle, możesz rozpocząć proces, w którym wybrane – negatywne myśli zastąpisz tymi pozytywnymi. 

 
2) Wybierz technikę, którą chcesz stosować

Technik afirmacyjnych jest wiele: afirmacje można zapisywać w swoim zeszycie, na małych karteczkach, które przykleimy w ważnych dla nas miejscach, powtarzać je przed lustrem, czy też ćwiczyć w myślach regularnie – np. przed zaśnięciem i po przebudzeniu rano. Innym sposobem będzie wypowiadanie pozytywnych sformułowań na głos. Ważne, aby wybrana przez nas technika była dobra dla nas. To co działa najbardziej na jedną osobę nie zawsze będzie najlepsze dla innej.

 

3) Formułuj afirmacje w prawidłowy sposób – aby afirmacje były skuteczne musimy formułować je w prawidłowy sposób. Co to dokładnie znaczy?

  • Zdania te powinny być tworzone w czasie teraźniejszym, w pierwszej osobie, w liczbie pojedynczej, w czasie dokonanym. Afirmacje mają nas utwierdzać, w tym jest prawdą już w danym momencie i w ten sposób wpływać na naszą przyszłość. Nie afirmujemy przeszłości, której już nie ma, ani przyszłości, której jeszcze nie ma, a teraźniejszość, w której możemy zamanifestować i osiągnąć wszystko, co chcemy. Dlatego prawidłowe będzie zdanie “Jestem szczęśliwa”, a nie “Będę szczęśliwa”, czy “Zawsze byłam szczęśliwa”. Jest to ważne dlatego, że praca z wrażliwą tkanką naszego umysłu wymaga od nas adresowania tego, co jest tu i teraz oraz trwałej zmiany, która zabierze nas w wymarzoną przez nas przyszłość.
  • Nie używaj w afirmacjach słowa “nie”. To także bardzo ważna zasada! Nasza podświadomość nie uznaje słowa “nie”, dlatego w każdym zdaniu, w którym ono będzie ono pominięte. Spójrzmy na przykład: “Nie choruję.”, “Nie spotka mnie nic złego.” – sformułowania te dla naszej podświadomości będą znaczyły dokładnie coś przeciwnego! Najlepiej zastąpić je jednoznacznie pozytywnymi zdaniami, takimi jak “Zawsze jestem zdrowa.”, “Każdego dnia spotyka mnie coś dobrego.”. Wtedy mam gwarancję, że koncentrujemy naszą energię oraz uwagę na dobrych doświadczeniach.

 

4) Połącz swój umysł ze swoim sercem

Warto też zwrócić uwagę na to, by nasze ćwiczenia i praca z afirmacjami nie była tylko mechanicznym nawykiem, któremu nie towarzyszą żadne emocje. Jeśli chcemy przejść prawdziwą przemianę, zaangażujmy w to zadanie także nasze serce. Jak to zrobić?

Pisząc, czy wypowiadając daną afirmację dodajmy do niej uczucie. Zastanówmy się, jak chcemy się czuć osiągając to, na czym nam zależy. Sama afirmacja stanie się wtedy tak zwaną akomodacją. Jak będzie brzmiało wtedy takie zdanie?

  • “Wspaniale się czuję osiągając sukces finansowy.”
  • “Czuję się szczęśliwa kochając siebie.”
  • “Czuję się cudownie podejmując mądre decyzje.”

 

Bardzo dobrą praktyką jest także używanie własnych słów do tworzenia afirmacji. Zamiast przepisywać słowa znalezione w książce, wsłuchaj się w siebie i swoje serce, a następnie pozwól by słowa popłynęły prosto z Twojej duszy. Będą miały one dla Ciebie o wiele większą moc i zbudują silną więź, która wzmocni ich pozytywny wydźwięk. Łatwiej też będzie Ci też poczuć to, czego naprawdę pragniesz, a tym samym wcielić to w życie. W ten sposób krok po kroku stworzysz nową przyszłość, której dla siebie pragniesz.

 

5) Powtarzaj afirmacje systematycznie

Różni specjaliści różnie patrzą na to, jak długo trzeba pracować z afirmacjami, aby osiągnąć trwałą zmianę. Niektóre źródła wspominają o 21 dniach, inne o 30, a nawet o 60. Z całą pewnością jest sprawa indywidualna, która zależy od tego, jak silnie jesteśmy związani z poprzednim systemem przekonań oraz jak intensywnie pracujemy nad zmianą. Możemy być pewni, że afirmacje zaczęły działać, kiedy w nowych doświadczeniach odnajdujemy potwierdzenie naszych pozytywnych myśli, a nie tych starych, które obciążały nas negatywną energią.

Jeśli jesteście dopiero na początku drogi i jest to Wasza pierwsza próba zmiany siebie oraz swojego życia na lepsze warto dać afirmacjom szanse. Stosowanie afirmacji pomoże ukierunkować wasz mentalny umysł na pozytywne tory myślowe.

 

Pamiętać jednak należy, że: gdy mamy negatywne przekonania w danym obszarze życia to afirmacje mogą nie zadziałać.

 

Możemy mieć głęboko ukryte przekonania w naszej podświadomości nie tylko  pochodzące z tego życia , ale również pochodzące od naszych przodków, wcześniejszych żywotów czy z poziomu duszy. 

Tu z pomocą przychodzi nam metoda Theta Healing, która jest szybkim i skutecznym narzędziem do transformacji negatywnych przekonań na pozytywne. W metodzie Theta Healing również korzystamy z afirmacyjnych zdań, jednak możemy je “wgrać” do pamięci komórkowej każdej osoby w trakcie medytacji, kiedy jesteśmy w stanie theta. Dzięki temu zostają on niemalże natychmiast zapisane jako nowe wzorce w nas samych, a negatywne stare wzorce, programy i uczucia zostają uwolnione. To dobra droga dla wszystkich, którzy chcą doświadczyć szybkiej transformacji korzystając z nowoczesnych rozwiązań fizyki kwantowej. Warto pamiętać, że transformacja to proces, ale ten proces nie musi być długi, trudny i wymagać od nas poświęceń.  

Dzięki zastosowaniu metody Theta Healing proces transformacji może przebiegać w łatwy szybki sposób. Chodzi przecież o nasze szczęście tu i teraz, spełnioną przyszłość, zrealizowane marzenia i pozytywne przekonania, które są dla nas paszportem do życia, o którym marzymy.

Zapraszam Cię do poznania metody Theta Healing – tutaj znajdziesz listę aktualnych warsztatów. Jeśli chciałbyś spróbować pracy indywidualnej, to z ogromną przyjemnością będę Ci w tym towarzyszyła w trakcie sesji. Możesz się na nią zapisać tutaj!

Podziel się

z Przyjaciółmi

Kontakt

KATARZYNA

SZAFRANEK

Certyfikowny Nauczyciel
i Terapeuta ThetaHealing®

Wybierz swoją walutę