5 języków miłości – Jaki jest Twój język?

język miłości

Istnieje pięć języków okazywania miłości drugiej osobie: dotyk, drobne przysługi, przyjmowanie podarunków, spędzanie ze sobą wspólnego czasu oraz wyrażenia afirmatywne.

U każdego z nas dominuje jeden z powyższych sposobów. Znając języki miłości typowe dla Ciebie i Twoich bliskich, możesz zacząć wprowadzać zmiany w swoje życie i wypełnić je miłością! Chciałbyś odkryć swój język I dowiedzieć się, jaki jest język Twojego partnera? Zapraszam do czytania!

 

Zbiornik na miłość i bestsellerowa książka

Autorem tej koncepcji jest Gary Chapman, który przez lata zajmował się terapią par, a swoje doświadczenia i przemyślenia zawarł właśnie w tej idei. Została ona zebrana i opublikowana w książce “5 języków miłości”, która stała się międzynarodowym bestsellerem. Jest oparta o wieloletnie doświadczenia autora jako terapeuty – pomagając na co dzień wielu parom, w tym licznym małżeństwom odkrył, iż wiele kryzysów w relacjach partnerskich ma swój początek w pustych zbiornikach na miłość poszczególnych partnerów.

Sam zbiornik na miłość reprezentuje nasze potrzeby emocjonalne, które jeśli są zaspokajane przez partnera, to czujemy się kochani, akceptowani, doceniani. Jednym słowem – kwitniemy my, kwitnie także nasze życie emocjonalne. Kiedy jednak naszego zbiornika nic nie wypełnia, to niestety pojawiają się problemy. To jednak nie wszystko!

Chapman zauważył też, że każda osoba zupełnie inaczej reaguje na różne starania swojego partnera, a także w inny sposób okazuje swoje uczucia. Z tego powodu biorą się liczne frustracje w związku, gdy nasze starania nie przynoszą odpowiednich rezultatów. To doprowadziło go do wyodrębnienia tzw. “Języków miłości”, czyli możliwych sposobów jej okazywania. Wśród nich znalazły się: dotyk, drobne przysługi, przyjmowanie podarunków, spędzanie ze sobą wspólnego czasu oraz wyrażenia afirmatywne.

 

5 języków miłości – jak odnaleźć swój własny?

Autor koncepcji w trakcie swojej pracy miał do czynienia z wieloma parami, a tym samym różnymi typami osób. Na podstawie swojej pracy postanowił bliżej zdefiniować to, w jaki sposób okazujemy sobie miłość, a także – jak byśmy chcieli by nam ją okazywano. Te badania doprowadziły go do wielu ciekawych stwierdzeń, jak na przykład faktu, że każdy z nas ma swój własny język miłości. Jest to jeden z kilku sposobów, dzięki którym możemy napełniać zbiornik na miłość partnera, pokazywać, że go doceniamy i kochamy.

Co ciekawe, każdy z nas ma jeden główny język, który jest nam dany już od wczesnych lat życia! I tak na przykład, osoba, której głównym językiem miłości jest przyjmowanie podarunków potrzebuje, by partner dawał jej prezenty, pokazując tym samym, że o niej myśli. Dla innej osoby mogą być to wyrażenia afirmatywne, czyli pozytywne słowa, którymi wyrażane jest dla niej uznanie, podziw, czy okazywane są uczucia.

Najłatwiejszą drogą, by odnaleźć swój język jest sprawdzenie, jak my sami okazujemy uczucia drugiej osobie. Najczęściej robimy to w taki sposób, w jaki chcielibyśmy być sami doceniani!

 

Możemy posługiwać się więcej niż jednym sposobem okazywania miłości, ale zawsze jest jeden główny, ten który jest dla nas najważniejszy i bez którego nie wyobrażamy sobie prawdziwej relacji. Rzadko też małżonkowie posługują się tym samym językiem miłości. Zadbanie o to, by nasze małżeństwo, było szczęśliwe może wymagać od nas nauki od podstaw mówienia w języku naszego partnera. Jak pokazują tysiące czytelników na całym świecie – jest to nie tylko możliwe, ale też gwarantuje lata udanego życia razem. Poniżej znajduje się opis wszystkich pięciu języków: dotyk, drobne przysługi, przyjmowanie podarunków, spędzanie ze sobą wspólnego czasu i wyrażenia afirmatywne.

 

Język miłości: dotyk

Dotyk to jeden z najbardziej naturalnych języków miłości, jest on intuicyjny i nie wymaga żadnych słów. Osoby, dla których jest to główny język doceniają przytulanie, trzymanie za rękę, delikatny kontakt fizyczny w różnych sytuacjach, np. Dotknięcie ramienia, pogłaskanie po głowie, czy lekkie muśnięcia. W grę mogą wchodzić także masaże, noszenie na rękach, pocałunki i bliskość fizyczna w innych aspektach. Kiedy partner okazuje im w ten sposób miłość, czują się docenione i zaopiekowane.

 

Język miłości: drobne przysługi

Osoba, która ceni drobne przysługi czuje się kochana, gdy jej partner pomaga jej w różnych rzeczach, także wtedy gdy nie jest o to poproszony. Takimi czynnościami może być zrobienia zakupów, przygotowanie ulubionego posiłku, ciepłej herbaty, czy zrobienie
zakupów. Jeśli Twój partner zwraca na to szczególną uwagę, to na pewno będzie wdzięczny za każdą drobną czynność – od naprawy gniazdka elektrycznego, poprzez załatwienie ważnych spraw, które mogą na to czekać.

 

Język miłości: przyjmowanie podarunków

Jeśli jest to główny język Twojego partnera, to możesz wypełnić jego zbiornik na miłość regularnie prezentując mu różne rzeczy. Podarunek na urodziny, rocznicę ślubu, czy taki zupełnie bez okazji pozwoli mu poczuć się kochanym i docenianym. Warto pamiętać, że nie wszystkie prezenty muszą być drogie, czy bardzo wyszukane: zwykła róża, książka ulubionego autora, ładnie zapakowane czekoladki, czy karta podarunkowa do ulubionego sklepu mogą być świetnym pomysłem, by zadbać o swojego męża żonę na co dzień. Ważne, by były to rzeczy przemyślane, z intencją i niosły ze sobą pewne znaczenia.

 

Język miłości: spędzanie ze sobą czasu

Spędzanie wspólnego czasu to inny język miłości, którym może posługiwać się Twój partner. Jeśli tak jest, to wato zwrócić uwagę, by wygospodarować regularnie czas na wspólne aktywności. Może to być spacer, wspólne obejrzenie czasu, wyjazd na wakacje, wyjście do
restauracji, czy wspólne gotowanie. Osoby te cenią magiczne chwile razem i czują się zauważone i ważne, gdy partner chce z nimi przebywać i robi to z przyjemnością.

 

Język miłości: wyrażenia afirmatywne

Jeśli jest to główny język Twojego partnera, to potrzebuje on określonych słów, by czuć się kochanym i docenianym. Osoby takie bardzo chętnie rozmawiają, z przyjemnością przyjmują kompelementy i pochwały. Dzięki temu kwitną oraz czują, że partner żywi do nich coś wyjątkowego. Jest to nić, która nie tylko buduje porozumienie między małżonkami, ale także zaspokaja potrzeby emocjonalne partnera. Słowa mają moc, a wykorzystanie ich i napisanie np. Listu miłosnego, czy malutkiej karteczki z miłym przesłaniem na pewno pomoże w związku.

 

Rozkwit związku i zrozumienie – podziel się swoim językiem miłości!

Jak widać stworzenie koncepcji kilku głównych języków miłości sprawia, że nasza komunikacja z partnerem oraz to, jak wzajemnie o siebie dbamy w związku może być o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza! Miłość ma wiele odcieni, a my jako ludzie jesteśmy zbudowani w bardzo indywidualny, unikatowy sposób. Kiedy już wiemy, jaki jest nasz język miłości oraz naszego partnera możemy nieustannie pielęgnować wspaniałą więź, bez zbędnych frustracji i nieporozumień. Podzielcie się Waszym odkryciem i napiszcie, który ze sposobów jest Waszym głównym językiem miłości!

Podziel się

z Przyjaciółmi

Kontakt

KATARZYNA

SZAFRANEK

Certyfikowny Nauczyciel
i Terapeuta ThetaHealing®

Wybierz swoją walutę