Czym są czakry i jakie wyróżniamy? Charakterystyka czakr

Czym są czakry?

Czakry to centra energetyczne zlokalizowane w ciele eterycznym, służące do bezpośredniego pobierania, przetwarzania i rozprowadzania energii życiowej po całym organizmie. Każdy z nas ma siedem czakramów głównych, a oprócz tego cały szereg pobocznych. Energia czakr, choć nie jest fizyczna, przenika wszystkie aspekty naszego życia. Blokada przepływu energii, a także przeładowanie, może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych, dysharmonii ciała, dysharmonii umysłu i ducha człowieka.

Siedem głównych czakramów wpływa w znaczący sposób nie tylko na nasze zdrowie, ale także na jakość naszego życia. Jeśli działają prawidłowo, cieszymy się dobrym zdrowiem, tworzymy satysfakcjonujące związki, mamy interesującą pracę i wysokie zarobki. Kiedy pojawiają się kłopoty ze zdrowiem lub inne smutne sytuacje, kiedy nie umiemy kochać, cieszyć się życiem, zarabiać pieniędzy, dogadać się z rodzicami lub dziećmi, rozwijać się, to bez wątpienia odbicie tej sytuacji znajdziemy w zaburzeniach funkcjonowania czakr.

Kolory czakr odgrywają ważną rolę w różnych systemach duchowych i energetycznych, odzwierciedlając różne aspekty i energie każdej czakry. Każdy kolor ma swoje unikalne wibracje i właściwości, które odpowiadają konkretnym aspektom naszego życia psychicznego i emocjonalnego. 

Energetyczna dysfunkcja czakry (blokada bądź zbytnie otwarcie zwane przeładowaniem) odbija się na naszym myśleniu, postrzeganiu, uczuciach i działaniu.

Jakie czakry rozróżniamy?

1. Czakra podstawy

"Jestem"

Czakra Podstawy (Muladhara) jest źródłem życiowej energii i stabilności. Uważa się, że odgrywa kluczową rolę w poczuciu bezpieczeństwa, przetrwania i podstawowych potrzeb. Jest również powiązana z fizyczną siłą, wytrzymałością i odwagą. Harmonijna Muladhara przyczynia się do poczucia gruntowania i połączenia z naturą. Druga czakra jest również fundamentem dla rozwoju innych czakr i symbolizuje nasze połączenie z ziemią i materialnym światem. Jej równowaga jest kluczowa dla poczucia bezpieczeństwa i stabilności w życiu.

 

2. Czakra sakralna

"Czuję"

Czakra Sakralna (Svadhishthana) odpowiada za przepływ emocji i kreatywności. Jest związana z pasją, przyjemnością i zdolnością do akceptacji zmian. Trzecia czakra wpływa również na zdrowe relacje międzyludzkie i ekspresję seksualną. Zrównoważona Svadhishthana sprzyja emocjonalnej równowadze i twórczemu wyrażaniu siebie.

 

3. Czakra splotu słonecznego

"Robię"

Czakra Splotu Słonecznego (Manipura) to centrum osobistej mocy i dyscypliny. Ta czakra jest powiązana z poczuciem własnej wartości, samokontrolą i realizacją celów. Manipura, czyli czwarta czakra, rządzi naszymi decyzjami i sposobem, w jaki radzimy sobie ze stresem. Zharmonizowana czakra przyczynia się do poczucia pewności siebie i zdolności do skutecznego działania.

 

4. Czakra serca

"Kocham"

Czakra Serca (Anahata) jest symbolem miłości, współczucia i akceptacji. W czwartej czakrze łączą się miłość do siebie i do innych. Anahata odgrywa kluczową rolę w zdolności do nawiązywania głębokich relacji emocjonalnych i empatii. Zrównoważona czakra serca pozwala na przeżywanie głębokich uczuć i harmonijnych relacji.

 

5. Czakra gardła

"Mówię"

Czakra Gardła (Vishuddha) skupia się na komunikacji i wyrażaniu prawdy. Odpowiada za zdolność do słuchania, mówienia i wyrażania myśli w sposób jasny i autentyczny. Vishuddha ma również wpływ na kreatywność słowną i umiejętność wyrażania się artystycznie. Zrównoważona piąta czakra umożliwia swobodną i otwartą komunikację.

 

6. Czakra trzeciego oka

"Widzę"

Czakra Trzeciego Oka (Ajna) odpowiada za intuicję, jasność umysłu i wewnętrzną mądrość. Jest centrum percepcji pozazmysłowej i pomaga w dostępie do głębszej wiedzy i zrozumienia. Ajna pozwala na spojrzenie poza powierzchowność zjawisk i rozumienie głębszych prawd. Zharmonizowana czakra trzeciego oka sprzyja jasności myślenia i rozwojowi duchowemu.

 

7. Czakra korony

"Rozumiem"

Czakra Korony (Sahasrara) jest uważana za bramę do wyższej świadomości i duchowości. Łączy indywidualną świadomość z uniwersalną mądrością i oświeceniem. Sahasrara jest związana z głębokim zrozumieniem życia i wszechświata. Zrównoważona czakra korony umożliwia doświadczenie jedności ze wszystkim, co istnieje i poczucie głębokiego spokoju duchowego.

 

Jak odblokować czakry

za pomocą medytacji Theta Healing?

W drodze do harmonii i zdrowia istotne jest zrozumienie i pielęgnowanie równowagi w funkcjonowaniu naszych czakr.

Medytacja Theta Healing stanowi bezpieczne narzędzie do odblokowania, oczyszczenia i harmonizacji tych energetycznych centrów, otwierając drogę do pełniejszego życia i doświadczeń duchowych.

Przywróć równowagę swoim czakrom i otwórz się na pełnię życia poznając metodę Theta Healing na kursie podstawowym!

Podziel się

z Przyjaciółmi

Jak odblokować swoje emocje
Bez kategorii
Katarzyna Szafranek

Jak odblokować swoje emocje?

W procesie wieloaspektowego dochodzenia siebie. W byciu uważnym na potrzeby ciała i ducha. Jeśli zajmiemy się sobą, z czułością, to krok po kroku, możemy sobie

Czytaj więcej »

Kontakt

KATARZYNA

SZAFRANEK

Certyfikowny Nauczyciel
i Terapeuta ThetaHealing®

Wybierz swoją walutę